Какво да знаете за краткосрочната памет и краткосрочната загуба на паметта
Краткосрочната памет се отнася до информация, която хората могат да запомнят за кратък период от време веднага след получаването й.
Хората с краткосрочна загуба на памет имат проблеми с запомнянето на парчета информация, която току-що получиха. Множество физически и психологически състояния могат да причинят краткосрочна загуба на паметта и лечението ще зависи от причината.
Продължете да четете, за да научите повече за това какви краткосрочни памет и краткосрочната загуба на паметта са, включително някои причини за краткосрочна загуба на памет, възможности за лечение и кога да говорите с лекар.
Каква е краткосрочната памет?
Краткосрочната памет се отнася до системите на паметта в мозъка, участващи в запомнянето на информация за кратък период от време, често до 30 до 30 секунди. Краткосрочната памет създава един вид „визуалнопространствена“ скица на информация, която мозъкът наскоро е погълнал и ще се обработва в спомени по-късно. По някои оценки, краткосрочната памет може да съдържа около седем информация информация наведнъж.
Информацията може да премине от краткосрочна памет в дългосрочна памет, където мозъкът постоянно съхранява информацията за бъдещо припомняне, когато е необходимо. Изглежда, че дългосрочната памет няма специфичен лимит или максимален капацитет. Информацията, държана в дългосрочната памет, обикновено е свързана с това как човек изпълнява умение или с правила, събития, факти и концепции.
Краткосрочната памет и работната памет понякога се смятат за едно и също нещо, но не са. Краткосрочната памет са системите за памет, участващи във временното държане на информация. Работната памет се отнася до мозъчните процеси, които позволяват манипулацията и използването на съхранена информация.
Краткосрочна загуба на памет
Краткосрочна загуба на памет или краткосрочно увреждане на паметта е, когато някой не може да запази информация в краткосрочен план или да забрави информация, която току-що са получили.
Спорадично забравянето на парчета от нова информация се случва на почти всички. Особено лесно е да забравите нова информация, ако някой не обръща напълно внимание, разсейва се или не полага усилия да запомни информацията.
Хората трябва да са наясно, че лека забрава също е типична част от стареенето. Това каза, че когато някой забрави важна информация достатъчно често, за да пречи на способността им да функционират в ежедневието, може да изпитва краткосрочна загуба на паметта, свързана с конкретно здравословно състояние.
Някои общи признаци на краткосрочна загуба на паметта включват:
- Задаване на някого името им, същите въпроси или за същата информация многократно
- Да се объркаме какво правят, с кого са и колко време или ден е
- Имате проблеми с запомнянето или разбирането на информацията, която току -що са получили, като указания или стъпки в рецепта
- Забравяйки последните преживявания или събития
- Забравяйки къде поставят нещата
- Забравяйки нещо, което наскоро чуха по радиото или видяха по телевизията
Причини за краткосрочна загуба на паметта
дълъг списък от различни фактори и условия може да причини краткосрочна загуба на паметта. Някои от по-често срещаните състояния, свързани с краткосрочната загуба на паметта, включват:
стареене
С напредване на възрастта промените в мозъка им са склонни бавно да се развиват, което може да ги направи по-забравителни от Те бяха преди. Но изследванията показват, че загубата на памет не е неизбежна част от стареенето и с напредване на възрастта мозъкът им всъщност може да запази способността да създават нови мозъчни клетки и да образуват нови нервни връзки.
Невродегенеративните заболявания
Невродегенеративните заболявания причиняват нерви в мозъка и периферната нервна система да губят функция и да умират с течение на времето. Много невродегенеративни заболявания могат да причинят краткосрочна загуба на паметта. Някои от най-често срещаните невродегенеративни заболявания, свързани с краткосрочната загуба на паметта, включват:
- Болестта на Алцхаймер
- Болестта на Хънтингтън
- Болестта на Паркинсън
- Фронтотемпорална деменция
- Деменция на тялото на Lewy
- Съдова деменция
нараняване на главата
Много видове наранявания могат да повредят увреждане Мозъчните клетки и потенциално причиняват временна или постоянна краткосрочна загуба на паметта.
Научете повече за нараняванията на главата тук.
инфекция
Хроничната или тежка инфекция в мозъка и други части на тялото може да причини загуба на паметта. Примерите включват ХИВ и енцефалит.
Тумори
тумори, ракови или доброкачествени, както и други анормални израстъци на мозъка, могат потенциално да попречат на функционирането на мозъка и да въздействат на краткосрочната памет.
Научете повече за ранните признаци на мозъчен тумор тук.
Инсулт и сърдечен арест
инсулт или сърдечен удар могат да причинят увреждане на мозъка чрез лишаване на мозъка от кислород.
лекарства
Много лекарства, които влияят на функционирането на мозъка, могат да причинят временна загуба на памет като страничен ефект. Някои лекарства, които обикновено са свързани с проблемите с паметта, включват:
- Лекарства за холестерол
- Лекарства за антианксичност
- Лекарства с анти-гърди
- Трициклични антидепресанти
- Облекчаващи на болката
- Лекарства с високо кръвно налягане
- Лекарствата на Паркинсон
- Седативни или спални лекарства
- Инконтиненция на лекарства
- Антихистамини
Лишаване от сън
Не получаването на достатъчно сън може да наруши функционирането на мозъка. Това може да доведе до временна загуба на краткосрочна памет.
Научете повече за лишаване от сън тук.
състояния на хронична болка
Няколко състояния, които причиняват хронична болка, като някои видове артрит, могат да причинят поредица от когнитивни проблеми, известни колективно като мозъчна мъгла.
Хората с мозъчна мъгла са склонни да бъдат по -забравителни, трудно да научат и запомнят нова информация и да имат проблеми с извличането на спомени правилно.
Епилепсия
Епилепсията може да затрудни обработката на информация, да се съхранява и съхранява спомени и да си припомня информация.
Други
Няколко други условия могат да причинят краткосрочна загуба на паметта. По-рядко срещаните причини за краткосрочна загуба на паметта включват:
- Хипотиреоидизъм и хипертиреоидизъм
- Субдурален хематом
- церебрален васкулит
- не Получаване на достатъчно фолиева киселина, витамин В12 или тиамин
- Зрение или загуба на слуха
Психологически причини за краткосрочна загуба на памет
Някои психологически състояния може да причини краткосрочна загуба на паметта. Най-често срещаните състояния на психичното здраве, свързани с краткосрочната загуба на паметта, включват:
депресия
Много хора с депресия изпитват проблеми с паметта. В проучване от 2018 г., оценяващо главно карибски испаноядци, група без инсулт от възрастни възрастни, по-тежка депресия корелира с по-лоши проблеми с паметта, по-малки мозъчни мозъчни и повишен риск от инфаркти на мозъка (области на смъртта на тъканите, причинени от липса на адекватно кръвоснабдяване ).
Научете повече за депресията тук.
Посттравматично стресово разстройство (PTSD)
Хората с ПТСР могат да изпитат промени във функционирането на мозъка си и химията на мозъка. Те могат да повлияят на познавателните способности, по -специално паметта.
Научете повече за PTSD тук.
злоупотреба с вещества
Злоупотребата или прекомерната употреба на вещества като развлекателни лекарства, алкохол или цигари могат да причинят временна или постоянна загуба на памет, според изследвания от 2010 г.
Тежкият стрес
Хората, които изпитват екстремни, тежък или продължителен стрес, също могат да изпитат намаляване на своите познавателни способности, което според изследванията от 2007 г. може да включва проблеми с паметта.
Лечението за краткосрочна загуба на паметта
лечението за краткосрочна загуба на паметта преди всичко зависи от причината.
Общите лечения за краткосрочна загуба на паметта въз основа на основното състояние или причина включват:
- нараняване, анормални израстъци или аневризма: хирургия, лекарства и понякога след хирургична терапия.
- Инфекция: антибиотици, антивирусни или противогъбични лекарства и медицински мониторинг.
- Болести на щитовидната жлеза: Говорете с лекар за лекарства за хормон на щитовидната жлеза.
- Психиатрични състояния като депресия и ПТСР: психиатрични лекарства като антидепресанти и лекарства за антианксиалност, както и психологическа терапия като Когнитивно-поведенческа терапия (CBT).
- Странични ефекти на лекарствата: Говорете с лекар за спиране на лекарствата или за намаляване на дозата.
- Алкохол или употреба на наркотици: Говорете с лекар за намаляване на редукцията или спиране на консумацията на алкохол или развлекателни наркотици, което може да изисква терапия за злоупотреба с наркотици.
- Лишаване от сън: Практикувайте добра хигиена на съня и следвайте строг график за сън.
- Изключителен стрес: Практикувайте дейности за намаляване на стреса или управление на стрес като йога, контролирано дишане, упражнения или медитация.
- Дефицит на витамини: Яжте умерена, балансирана диета, богата на плодове, зеленчуци и пълнозърнести храни. Помислете за приемане на добавки.
- Епилепсия: Говорете с лекар за лекарства за борба с гърдите.
- Видове артрит: лекарства за болка и фактори на начина на живот, като например получаване на достатъчно сън и упражнения.
- Зрение или загуба на слуха: Износване на очила с рецепта или слухови апарати.
деменция, причинена от необратими неврологични състояния, като болестта на Алцхаймер, болестта на Хънтингтън или болестта на Паркинсон, изисква медицинска и Управление на начина на живот, а не лечение с надеждата за възстановяване на загубата на памет.
Няма лекарства, одобрени за лечение, лечение или предотвратяване на състояния, които причиняват необратима загуба на памет, въпреки че са налични няколко, които могат да помогнат за управление на други симптоми при хора с ранен и среден стадий болест на Алцхаймер, като например болест на Алцхаймер от ранен етап, като например болест на ранния и средния етап :
Научете повече тук.
Ново лекарство, наречено aducanumab, всъщност може да забави прогресията на болестта на Алцхаймер чрез намаляване на амилоидните плаки (мозъчни лезии, свързани с болестта на Алцхаймер), въпреки че изследователите все още не са доказали този ефект в клинична обстановка.
Упражнения и средства за защита за подобряване на краткосрочната памет
Има някои неща, които хората могат да направят, за да управляват краткосрочната загуба на паметта и в някои случаи дори да помогнат за подобряване на краткосрочната памет.
Съвети за работа с краткосрочна загуба на паметта Включете следното:
- Задайте и следвайте ежедневието.
- Направете списъци със задачи, планирайте планирайте Задачи и използвайте инструменти за напомняне като бележки, календари и сигнали за телефон или аларми.
- Поставете важни елементи на едно и също място, като телефони, ключове, очила, портфейли или портмонета.
- Опитайте се да научите ново умение или да изпълнявате задачи, които предизвикват мозъка, като пъзели или игри с памет.
- Участвайте в дейности, които поддържат мозъка ангажиран, като социализиране, доброволчество или включване в клубове или групи.
- Останете свързани със семейството и приятелите си.
- Ограничете консумацията на алкохол.
- Получете достатъчно упражнения.
- Яжте a Умерена, балансирана диета.
- Практикувайте добра хигиена на съня и следвайте графика на съня.
- Контролирайте високото кръвно налягане или помогнете да го предотвратите (говорете с лекар за диетични промени, лекарства и упражнения ).
- Потърсете медицинска помощ, ако се случи депресия.
- Опитайте се да намалите претрупването или Допълнителни елементи около къщата или околната среда.
- Разбийте по -големи битове информация на по -малки парченца, за да улесните запомнянето, като запомняне на телефонен номер като две отделни числа, за разлика от един дълъг низ от числа.
- Повторете нова информация или се опитайте да я свържете с нещо друго, за да се помни.
много лекарства и добавки без рецепта твърдят, че засилват паметта или възстановяване на загубата на памет. Но Националният институт за стареене (NIA) предлага да стоите далеч от тези самопровъзгласени „лечения“. NIA заявява, че недоказаното лечение с памет може да причини здравословни проблеми, да губи пари и дори да пречи на други лекарства.
Научете повече за начините да помогнете за подобряване на паметта тук.
Кога да се свържете с лекар
Ако проблемите с паметта започнат да се намесват във функционирането или качеството на живот на човек, те трябва да се свържат с лекар.
Хората също трябва да се свържат с лекар, ако се притесняват от паметта си или смятат, че имат повече проблеми с паметта, отколкото повечето други хора на тяхната възраст.
Резюме
Краткосрочната памет е способността на човек да запомни малки количества информация за кратък период от време.
Краткосрочната загуба на паметта понякога е част от типичното стареене, но може да бъде симптом на няколко здравословни състояния, както психологически, така и физически.
Когато краткосрочната загуба на паметта пречи на ежедневното функциониране или качеството на живот, хората трябва да се свържат с лекар, особено ако загубата на памет стане честа или тежка.
- Психично здраве
- Болестта на Паркинсон
- Алкохол/пристрастяване/незаконни лекарства
- Alzheimer’s/Dementia
- Тревожност/стрес
- Сърдечно -съдова/Кардиология
- Рак на главата и шията
- Главоболие/мигрена
- Неврология/невронаука
- Разстройства на съня / съня / безсъние
Медицински новини днес има строги насоки за снабдяване и черпи само от рецензирани проучвания, академични изследователски институции и медицински списания и асоциации. Избягваме да използваме висши референции. Ние свързваме първични източници – включително проучвания, научни справки и статистика – във всяка статия, както и ги изброяваме в раздела за ресурси в долната част на нашите статии. Можете да научите повече за това как гарантираме, че съдържанието ни е точно и актуално, като прочетете нашата редакторска политика.
- Shin, J. E. ,. (2017
Contents
- Каква е краткосрочната памет?
- Краткосрочна загуба на памет
- Причини за краткосрочна загуба на паметта
- Психологически причини за краткосрочна загуба на памет
- Лечението за краткосрочна загуба на паметта
- Упражнения и средства за защита за подобряване на краткосрочната памет
- Кога да се свържете с лекар
- Резюме